Karaluchy mogą osiągnąć długość swojego ciała nawet od 17 do 30 mm. Przybierają kolor ciała od rudawego, czarnego, aż po brunatne w ciele dorosłego już osobnika. Samce mają skrzydła zakrywające połowę odwłoka a samice mają szczątkowe skrzydła. Potrafią przeżyć od 6 miesięcy do 2 lat. W cieplejszym otoczeniu larwy wykluwają się w dużo szybszym tempie. W temperaturze 21 stopni Celsjusza pojawiają się po 81 dniach, natomiast w wyższej temperaturze 29,5 stopni Celsjusza już po 42 dniach. Larwy przypominają dorosłe osobniki, lecz są mniejsze i pozbawione skrzydeł. Mają silny instynkt przetrwania. Nie mają zdolności fruwania. Są wszystkożerne i potrafią przetrwać do tygodnia bez wody.

Skąd karaluchy w mieszkaniu/domu ?

Karaluchy najczęściej pojawiają się w blokach, gdzie mogą przechodzić miedzy mieszkaniami, np. ze śmietnika w bloku, z restauracji, wentylacją czy rurami kanalizacyjnymi od sąsiada, który nie dba o czystość.

Gdzie ukrywają się karaluchy w pomieszczeniu mieszkalnym ?

 Często zadomowiają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego najczęściej jest to kuchnia i łazienka. Są w stanie znaleźć schronienie w zakamarkach pokoi, np. w szczelinach przy oknach lub pomiędzy ramą łóżka, a materacem. Schronieniem i kryjówką dla karaczanów są również zagracone obszary i pęknięcia w ścianach lub drzwiach. Żerują głównie nocą, co utrudnia ich wykrycie.

Gdzie składa jaja samica ?

Samica potrafi złożyć 16-18 jaj, które przez 1-2 dni nosi ze sobą(wszystko jest zależne o warunków i temperatury).  Po tym czasie porzuca ootekę(struktura ochronna w której samica przechowuję jaja) w ciemnym i zacisznym miejscu, np. we framugach drzwi, za listwami podłogowymi, w rurach ciepłowniczych. Samica przez całe swoje życie potrafi złożyć od 5-10 ootek.

Czy karaluchy są groźne ?

Karaluchy przenoszą wirusy i bakterię co może prowadzić do zatruć pokarmowych, alergii, a nawet chorób zakaźnych. Mogą zanieczyszczać żywność, a ich odchody i wylinki mogą wywołać astmę i reakcję alergiczną. Ze względu na zdolność przystosowania się do różnych warunków są trudne do zwalczenia.

JAK ZWALCZAMY KARALUCHY ?

Do zwalczania karaluchów najczęściej wybieramy metodę żelowania. Jest to zabieg przy którym możemy zostać w domu/mieszkaniu/firmie polegający na aplikacji preparatu w postaci żelu w miejscach, gdzie karaluchy się pojawiają.

Stosujemy również inne metody takie jak zamgławianie ULV czy oprysk. Wszystko zależne jest od skali problemu, lokalizacji czy specyfikacji obiektu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *